Lund i dwa niezwykłe hotele

Lund…tak, najbardziej w Skanii urzekło nas Lund.  Niesamowita atmosfera starego, uniwersyteckiego miasta, kipiącego młodą energia studentów, gdzie na każdym korku spotykaliśmy coś, co nas inspirowało i zaskakiwało, jest po prostu nie do opisania.

Zaczynamy od prezentacji. Dwa hotele w Lund.

Hotel Lundia w szwedzkim Lund daje nam wspaniała okazję, by mieszkać wśród ikon skandynawskiego dizajnu. Jedną z nich jest lampka na biurku w hotelowym pokoju, to AJ Table.

Kiedy Arne Jacobsen wymyślił lampę AJ Table, nawet mu do głowy nie przyszło, że pół wieku później jego lampa rozświetli mrok najsłynniejszemu nietoperzowi świata – Batmanowi.
Drogi obu panów przecięły się w filmie Christophera Nolana o Batmanie, nominowanym do Oscara między innymi za scenografię. W Gotham City – mrocznym mieście przypominającym Chicago z lat 20. – zabytkowa willa Bruce’a Wayne’a jest zaciszną wyspą na morzu bezprawia. Wypełniają ją obrazy i książki zebrane w starej bibliotece. To tutaj stoją szpalerem czarne lampy Jacobsena.

Kolejna ikona to wisząca lampa projektu Poul Henningsena . Pierwsza lampa PH powstała w 1926 roku. Legenda mówi, że Poul Henningsen wymyślił ją przy filiżance kawy. W rzeczywistości prototyp PH był rezultatem intensywnych badań i eksperymentów. .Dzisiaj lampy PH znane są na całym świecie i stanowią jeden   z najlepszych przykładów wzornictwa przemysłowego, zaś najczęściej kupowanym modelem jest PH-5.  Geniusz tego wynalazku polega na tym, że światło PH nie razi w oczy, a jednocześnie jest na tyle silne, że można przy nim czytać i pracować. A ponadto lampa PH jest piękna, niezależnie od tego czy jest to mała lampka nocna, duża lampa sufitowa, wielopłaszczyznowe kandelabry czy ogromne miedziane lampiony.

W hotelu Lundia zobaczymy również inny ulubiony element, który Arne Jacobsen projektował z wielkim zapałem, to klatka schodowa. Tutaj zobaczymy kręte, marmurowe schody na hotelowe półpiętro. Podobne znajdują się w słynnym Hotelu Royal (Radisson Blu Royal) w Kopenhadze.

Hotel Grand

Zaprojektowany przez Alfreda Hellerströma w stylu francuskich zamków na Loarą,  przyjął pierwszych gości już w 1899, i do dziś jest jednym z najbardziej czarujących i magicznym miejsc w Skanii.

Wspaniałe witraże w stylu Art Nouveau z charakterystycznymi motywami kwiatów: irysów, maków, nasturcji,  przebiśniegów ozdabiają imponującą klatkę schodową z kandelabrami w kształcie kwiatowych kielichów i poręczami o delikatnie kutych kształtach.

 

Stylowe pokoje wyglądają jakby przed chwilą opuścił je komisarz Herkules Poirot z powieści Agaty Christie, mała winda z epoki, restauracja i sala balowa w duchu Art Nouveau absolutnie podbiły nasze serce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *